Війна та домашні тварини
Повномасштабне вторгнення перевернуло життя не лише мільйонів українців, а й тисяч собак і котів. Чотирилапі, залежні в усьому від піклування своїх власників стають особливо вразливими. У зоні бойових дій вони зазнають поранень під час обстрілів, втрачають своїх господарів та житло, потерпають від голоду. Під час втечі від війни разом із власниками, переживають стрес від переїзду. А залишившись у містах бояться [2] звуків сирен та вибухів, і подекуди втрачають доступ до необхідної ветеринарної допомоги.
За даними джерел в Україні налічувалось [6] приблизно 5,5 мільйонів котів і 750 000 собак. Господарі тварин-компаньйонів гинуть під час обстрілів, або покидають своїх улюбленців під час евакуації. Внаслідок війни кількість домашніх тварин в притулках зросла [7] на 20-30% у тилових областях, на 60% у зооволонтерів та на 100% і більше у притулках прифронтових областей.
Поширеність соціальних мереж зробила взаємозвʼязок людей і тварин більш помітним, ніж раніше, особливо під час війни. Як зазначає у своєму блозі [8] Валерій Пекар: "ще ніколи турбота про тварин не була такою публічною та видимою, як зараз". Телеграм, як одна з найпопулярніших платформ в Україні, стає важливим джерелом інформації для вивчення взаємовідносин людини і тварин.
Набір даних містить інформацію з таких тем:
• Як відбувалася евакуація з небезпечних регіонів родин з тваринами, які особливості облаштування вимушено переміщених осіб в Україні та в інших країнах?
• Яким був досвід перетину кордону з домашніми улюбленцями під час евакуації? Якими були правила та процедури евакуації домашніх тварин через кордон?
• Як організовується догляд за тваринами під час війни? Як волонтери, притулки та небайдужі опікуються бродячими тваринами?
• Які зміни в кількості зниклих тварин спостерігаються в залежності від проміжків часу в умовах війни? Яка частка з них складається з бродячих собак і котів?
• Як постраждали тварини від затоплення на Херсонщині після підриву Каховської ГЕС, як відбувалася евакуація домашніх тварин?
• Як тварини присутні в мистецьких рефлексіях під час війни?
• Як тварин використовують як засіб інформаційної війни? Як на темі тварин побудований гумор, мова ворожнечі, яку роль відіграють у створенні пропаганди та фейків?
У датасет включено архівні матеріали, позначені ключовими словами: тварини, домашні тварини, домашні улюбленці, зоозахисники, притулки для тварин
. Канали і чати набору даних обʼєднані авдиторними тегами: власники тварин, зоозахисники, ветеринари
. Беручи до уваги чутливість даних, географія датасету обмежена переважно підконтрольними Україні територіями або іншими країнами, окрім рф та рб.
Поза датасетом перебувають одиниці з тематичних колекцій:
Військові / політичні блоги, які можуть містити свідчення [27] про військових, які опікуються порятунком покинутих тварин, передають їх волонтерам або ділять повсякдення з бродячими тваринами, які прибилися до підрозділу/бригади.
Бази даних і списки з чатами для пошуку тварин зниклих на тимчасово окупованих територіях, зокрема внаслідок підриву Каховської ГЕС.
Російські волонтерські групи – "вшиті" чати каналів зооволонтерів та власників тварин з проросійською позицією, чати біженців до рф.
"Часткова" мобілізація в рф – чати мігрантів-втікачів від мобілізації в рф, де зустрічаються досвіди перетину КПП рф з третіми країнами власниками домашніх тварин.
Білорусь - чати, які містять повідомлення власників тварин.
А також одиниці з колекції Екологія, тварини, Волонтерські групи які містять особливо чутливі дані – чати, присвячені евакуації тварин з зони бойових дій.
Набір даних складається з 173 архівних одиниць, 28 каналів і 145 чатів. З них 9 становлять помірно чутливі дані, 164 – чутливі дані. (Детальніше про визначення чутливості даних дивіться у розділі звіту проєкту Доступ та етичні й правові питання.)
Для ілюстрацій використані матеріали з Телеграм-архіву.
Last updated